Vytištěno z farních webových stránek http://farnost.katolik.cz/letovice dne 28. března 2024.

Anděl z Dachau

Napsala Marie Kocinová
22. září 2016
Stručný životopis

Pocházel severně od Brna

Služebník Boží P. Engelmar Hubert Unzeitig, CMM byl sudetský Němec, který se narodil 1. března 1911  v Hradci nad Svitavou (tehdy Greifendorf) uprostřed převážně německé jazykové enklávy severně od Brna. Jeho rodiče byli velmi zbožní rolníci. Otec padl v řadách rakouské armády během 1. světové války, a tak se matka musela sama starat o šest dětí. Ve škole a doma mluvil Hubert německy. Česky se naučil až během služby u českého sedláka ve Vřesicích, kde pracoval jako čeledín. V roce 1927 se rozhodl pro kněžskou a misionářskou službu. V sedmnácti letech tedy odešel do Reimlingenu v Německu, kde vstoupil do Kongregace marianhillských misionářů a přijal řeholní jméno Engelmar. Na kněze byl vysvěcen po studiích ve Würzburgu 6. srpna 1939.

Jako kněz působil  v protektorátu Čechy a Morava

Po začátku války byl přidělen do hornorakouského Riedeggu v diecézi Linec. Po několika měsících však začal působit jako farář ve vesnici Zadní Zvonková (Glöckelberg) nedaleko Horní Plané v protektorátu Čechy a Morava. Již 21. dubna 1941 byl zatčen na základě udání místních agentů, kteří ho obvinili ze „záludného vyjadřování“ při kázáních v kostele a z „obrany Židů“. Vystupoval totiž proti nacismu a deportacím Židů. Dne 3. června 1941 byl třicetiletý P. Unzeitig poslán do Dachau u Mnichova. Jako duchovní byl umístěn v „kněžském“ bloku, kde se tísnilo zhruba 2700 duchovních, většinou katolíků. Pater Engelmar se v hrůzách koncentračního tábora choval jako statečný muž a křesťan. Protože se jako budoucí misionář naučil rusky, sloužil především ruským zajatcům.

V Dachau zemřel jako dobrovolník u nemocných tyfem

Na konci roku 1944 se v Dachau rozšířila epidemie skvrnitého tyfu a nemocní po stovkách umírali bez pomoci, protože do nakažených bloků nikdo nechtěl chodit. V této situaci vyzvalo táborové vedení, aby se přihlásili dobrovolníci, kteří by šli především duchovně pečovat o nemocné. Bylo ovšem zřejmé, že ten, kdo se přihlásí, se s největší pravděpodobností již živý nevrátí. Dobrovolně se přihlásilo 20 kněží a mezi nimi i P. Unzeitig. Pouze dva dobrovolníci tuto nejobětavější službu přežili. Engelmar Unzeitig přinesl nejvyšší oběť z lásky k bližním. Zemřel 2. března 1945, den po svých 34. narozeninách a jen několik týdnů před tím, než koncentrační tábor Dachau osvobodila americká armáda.

Engelmara Unzeitiga bývalí spoluvězni z koncentračního tábora v Dachau označovali jako „anděla Dachau“ a „německého Maximiliana Kolbe“.

V prosinci 2009 papež Benedikt XVI. potvrdil Unzeitigovy hrdinské ctnosti, což je předpokladem pro jeho blahořečení. Dne 21. ledna 2016 uznal papež František jeho mučednictví a tím se mu otvírá cesta k blahořečení.

24. září 2016 bude v bavorském Würzburgu blahořečen.

















Články/Akce/art729