Myšlenka na tento týden

Program akcí ve farnosti Herálec
2018

Vezmi a čti

Klub přátel rodiny

Novinky na webu

TOPlist

(c)
2007 - 2018
Pavel Dítě


Vítejte na webových stránkách Římskokatolické farnosti Herálec


"Jak vítaný je příchod těch, kteří zvěstují dobré věci!"

(Ř 10,15)                     Jarní chaloupka 2018

4. března 2018, Lucie Teplá

První víkend v březnu jsme uspořádali již tradiční jarní farní chaloupku. Přálo nám počasí, proto jsme se nejprve vydali na krátkou vycházku.


Noc kostelů 2015

29. května 2015, Milada Laštovicová, Zdeňka Gregorová

V závěru měsíce května se již tradičně koná oblíbený projekt "Noc kostelů". Bylo tomu tak i letos a to ve stejném ekumenickém půdorysu.


==>> Všechny články==>>


Podívejte se na krásnou reportáž z únorového putování po Tanzánii. Této dobrodružné výpravy su zúčastnil také náš pan farář Vladimír Záleský.
Děkujeme otci Vladimírovi Záleskému a otci Janu Kotíkovi za krásné vyprávění o jejich pouti do Tanzánie, kdy vylezli na horu Kilimandžáro, navštívili safary, setkali se s biskupem, navštěvovali různé farnosti, předali fananční dary tam, kde bylo potřeba, pomáhali při vyklízení nepořádku z továrny, kde bude vybudována nová školka, atd. Sloužili několik mší svatých, na kterých v modlitbě vzpomněli také na nás. Ze srdce Vám děkujeme za vaše modlitby a jsme rádi, že jste se v pořádku vrátili.Srdečně zveme všechny ze Žďáru nad Sázavou i z okolí na pravidelnou večerní Nikodémovu noc v poutním kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Nikodém ve svých nejistotách a hledání potřeboval ke své cestě ke Kristu samotu, ticho a trochu méně denního světla aby nebyl tolik na očích.

My jsme na tom někdy podobně. Každý měsíc bude možnost přijít na Zelenou horu a najít večer otevřený kostel k tiché chvíli přemýšlení, rozjímání, modlitbě či tichému duchovnímu rozhovoru.

K dispozici bude vždy kněz i jáhni. Je možné požádat o svatou zpověď, rozhovor, radu, svěřit své bolesti, nebo požádat o modlitbu a požehnání. Je možné také neříkat nic a jen být chvíli vystaven blahodárnému tichu v Boží blízkosti. Nikodémova noc bude vždy 16. dne v měsíci ve stejný čas: v zimě od 19:00 do 21:00 hod a v letním období od 20:00 do 22:00 hod. Kdokoliv může přijít. Bližší informace najdete na Nikodémova noc.

P. Vladimír Vojtěch Záleský.Zprávy z misie v Tanzanii od otce Vladimíra:

Průběžně jsou doplňovány informace a fotografie na klášterních stránkách.

 • Misijní expedice do Tanzánie – průběžné zpravodajství

 • Farní informace: 2017   2016     2015     2014     2013     2012     2011     2010     2009     2008     2007

  Víkend na faře pro děti

  Děti, příští víkend můžete prožít opět na naší faře. Všechny potřebné informace Vám dá Lucka a její tým vedoucích – bude to jenom zkrácený program - v sobotu 24.11. od 17 hodin na faře.

  Jaroslav Fogl - přednáška

  Zvu Vás na netradiční setkání s knězem, který již řadu let působí v saleziánském středisku v bulharském Kazanlaku a Staré Zagoře. P. Jaroslav Fogl pochází z Litomyšle. Prezentace a seznámení s dílem saleziánů mezi bulharskými Rómy bude dnes v 17:00 v křížové chodbě. Je možné přispět na stavbu kostela.

  Jaroslav Fogl - přednáška

  Návštěva saleziána P. Jaroslava Fogla bude příští neděli 18. listopadu 2018 v 17 hod. Vyprávění o české misii v Bulharsku.

  Festival Godzone Tour

  Kdo z naší mládeže by se chtěl ještě připojit k cestě na festival Godzone Tour v Bratislavě, jsou asi 4 volná místa. Odjezd v pátek 16.11. v 14:30 od Okresu (městský úřad). Cena: 350,-

  Setkání zástupců ČBK a církevních škol

  Od středy 14. listopadu 2018do pátku proběhne ve Žďáře nad Sázavou setkání zástupců ČBK a církevních škol. Ve středu bude setkání zahájeno modlitebním večerem. Od 19:00 - 20:00 hodin proběhne Večer chval v kostele sv. Prokopa. Na tuto modlitbu jste všichni srdečně zváni.

  Festival La Festa

  V neděli 11. listopadu 2018 bude v kině Vysočina také křesťanský hudební festival La Festa - ve 14:00 hod.

  Připomínka 100 let od konce 1. světové války

  V neděli 11. listopadu 2018 si připomínáme 100 let od konce 1. světové války. Na připomínku a k uctění památky všech obětí se rozezní ve 13:30 všechny zvony v našich kostelích.

  Večer chval

  V sobotu 10. listopadu 2018 v 19:30 bude u sv. Prokopa večer chval, modlitba adorace se zpívanými chválami.

  Plnomocné odpustky

  Plnomocné odpustky pro duše o očistci – lze získat až do 8. listopadu 2018.

  Mše svatá

  Mše svaté za všechny zemřelé, pokud víte, že neměli církevní pohřeb a nebylo requiem – v úterý 27. listopadu 2018. Stačí napsat na papírek.

  Mše svatá za všechny zemřelé

  Mše svaté za všechny zemřelé, pokud víte, že neměli církevní pohřeb a nebylo requiem - 27. listopadu 2018

  Plnomocné odpustky

  Plnomocné odpustky pro duše o očistci – 1. listopadu 2018 odpoledne a 2. listopadu 2018 po celý den můžete při návštěvě kteréhokoliv kostela získat plnomocné odpustky přivlastnitelné pouze duším v očistci. Kromě obvyklých podmínek (sv. zpověď, sv. přijímání, modlitba na úmysl Svatého otce a nemít zalíbení v jakémkoliv hříchu) je podmínkou pomodlit se při návštěvě kostela modlitbu Páně a Vyznání víry. Od 1. do 8. listopadu můžete získat plnomocné odpustky pro duše v očistci, jestliže po splnění obvyklých podmínek navštívíte hřbitov a pomodlíte se tam třeba jen v duchu za zemřelé.

  Návštěva nemocných

  Na první pátek 2. listopadu 2018 budeme navštěvovat naše nemocné.

  Poděkování

  Děkuji Vám za Vaše dary při sbírce minulou neděli - na misie se vybralo v Herálci 7.000,- Kč, na Křižánkách 4.400,- Kč a děti za misijní jarmark 3.800,- Kč.

  Přednáška a diskuse s Petrem Kudelou

  V pátek 26. října 2018 po mši sv. u Prokopa bude přednáška a diskuse s Petrem Kudelou, zástupce ředitele Telepace. Televize Noe...

  Ježíšova revoluce

  "Ježíšova revoluce" cyklus přednášek ing. Jiřího Šenkýře, člena Sekulárního františkánského řádu a bývalého senátora. Promítá se Ježíšovo učení do života společnosti? Promění se náš přístup k životnímu prostředí po přečtení Laudato si? Termín: středa 24., 31. října 2018, 7. a 14. listopadu 2018 vždy od 17:00 hodin. Místo: Biskupské gymnázium – kavárna.

  Večerů chval

  Evangelizační projekt Godzone pořádá na Slovensku turné Večerů chval – autobus ze Žďáru do Bratislavy pojede v pátek 16. listopadu 2018.

  Poděkování za natřená okna kostela

  Děkujeme mužům, kteří pomohli natřít před zimou všechna kostelní okna.

  Změna času

  Upozorňuji, že příští týden se mění čas - ze soboty na neděli.

  Kněžská rekolekce

  Ve čtvrtek 25. října 2018 bude kněžská rekolekce v Novém Městě na Mor.

  Poděkování

  Děkuji všem, kdo připravili misijní víkend pro děti a dětem za misijní aktivity - po mši svaté bude malý misijní jarmark. Zakoupením drobných dárků, podpoříte Papežské misijní dílo.

  Poděkování

  Děkuji Vám za Vaše dary při dnešní sbírce na potřeby katolických misií.

  misijní víkend

  Děti mohou prožít misijní víkend na faře – od pátku do neděle. Přihlašovat se můžete u Lucky. V neděli po mši svaté bude malý misijní jarmark. Zakoupením výrobků našich dětí podpoříte Papežské misijní dílo.

  Sbírka na podporu misií

  V neděli 21. října 2018 – bude sbírka na podporu misií.

  Růžencová pouť

  Na růžencovou pouť, která bude příští sobotu 20. října 2018 je možné se ještě přihlásit – do zítřka. Odjíždět budeme od kláštera v 8:00, malá zastávka bude v Bystré u Poličky a potom v Lanškrouně. Hlavní pouť bude k Horákové kapli a na Mariánskou horu. Návrat po 18. hod. Děti pojedou zdarma.

  Výročí církevních čkol

  Ve středu 17. října 2018 budeme slavit spolu s panem kardinálem Dominikem Dukou výročí 25 let našich církevních škol, Biskupského gymnázie a SŠG. Je za co děkovat i prosit, za tuto dobu absolvovalo na těchto školách studium 1400 a 1500 studentů.

  Nikodémova noc

  V úterý 16. října 2018 bude Nikodémova noc – od 19 do 21 hod bude adorace na Zelené hoře a příležitost ke svaté zpovědi.

  Růžencová pouť

  Přihlašujte se na letošní růžencovou pouť, která je naplánována na sobotu 20. října 2018. Navštívíme několik krásných poutních míst: Bystré, Mariánskou horu a Anenskou studánku, Horákovu kapli... Program bude vhodný i pro děti a přihlašuje se v zákristii. Více informací ZDE.

  Večer chval

  V sobotu 6. října 2018 bude také u sv. Prokopa Večer chval – od 19:30

  Růžencová pouť

  Letošní růžencová pouť bude v sobotu 20. října 2018 a protože bude již kratší den, nepojedeme daleko. Program pouti bude vhodný i pro rodiny s dětmi – Bystré u Poličky a dvě krásná poutní místa u Lanškrouna. Můžete se přihlašovat.

  Výuka náboženství

  Děti starších ročníků mají každý čtvrtek náboženství na faře – v 16 hod.

  Návštěva nemocných

  Na první pátek 5. října 2018 budeme navštěvovat nemocné.

  Svatováclavská pouť ve Světnově

  V neděli 30. září 2018 ve 14:00 bude ve Světnově svatováclavská pouť – hlavní celebrant bude otec Sylwester Jurczak. Mše svatá bude na návsi.

  Sbírka na PULS

  Děkuji Vám za Vaše dary při sbírce minulou neděli – vybralo se 12.000,- Kč.

  Svatováclavská pouť ve Světnově

  V neděli 30. září 2018 bude svatováclavská pouť ve Světnově – mši svatou ve 14 hod. bude slavit P. Sylwester Jurczak.

  Mše svatá

  Ve středu 25. září 2018 zde bude slavit mši svatou emeritní arcibiskup portlandské arcidiecéze ve státě Oregon, Mons. John Vlazny, Narodil se v roce 1937 v Chicago v rodině českých přistěhovalců z jihočeského Ševětína.

  Promítání

  V neděli 23. září 2018 v 18:00 se uskuteční promítání a vyprávění Anežky Miškovské, která byla v létě 2 měsíce v komunitě sester ve Španělsku.

  Výuka náboženství

  Vyučovat se bude také pro starší ročníky – od 6. třídy výše. Každý týden na faře v 16:00 hod s bratrem jáhnem Štěpánem.

  Sbírka na PULS

  V neděli 23. září 2018 byla sbírka na potřeby kněží a pastorace brněnské diecéze. Svým darem podpoříte službu kněží, život v naší diecézi a také ekonomicky podpoříte naši farnost. Seznamte se s projektem Puls... Moc děkuji všem, kdo se již stali členy společenství Puls. Puls je způsob jak podpořit naši nebo jinou farnost pravidelným, třeba nepatrným sponzorským darem. Prosím, brožurky, které dnes dostanete si pročtěte.

  Biskup Vojtěch v Jamách

  V neděli 23. září 2018 v 11:00 bude biskup Vojtěch slavit mši svatou v Jamách – potom požehná na vrcholu kopce Vejdoch kříž – strom života.

  Sbírka do Fondu PULS

  V neděli 23. září 2018 bude sbírka do Fondu na podporu kněží a pastorace brněnské diecéze. Svým darem podpoříte službu kněží, život v naší diecézi a také ekonomicky podpoříte naši farnost. Seznamte se s projektem Puls... Moc děkuji všem, kdo se již stali členy společenství Puls.

  Zvonění po celé Evropě

  V pátek 21. září 2018 budou zvonit po celé Evropě zvony od 18 do 18:15 – Mezinárodní den míru. V roce 2018 si připomínáme sto let od konce první světové války, začátek Třicetiletá války v roce 1618 a i její konec v roce 1648. Nezapomeňme nikdy hodnotu drahocenného míru, pro nás všechny.

  Přednáška Marka Orka Váchy

  Orel a Mladí lidovci Vás zvou na přednášku Marka Orka Váchy v rámci přednáškového cyklu Křesťanské kořeny. "Hodnoty země" - přednáška se uskuteční ve čtvrtek 20. září 2018 v 18:00 v Orlovně.

  Adorační den v Herálci

  Ve čtvrtek 20. září 2018 bude v Herálci Adorační den. Prosím, zapisujte se také k modlitbě abychom se vystřídali v kostele při modlitbě.

  Nikodémova noc

  V neděli 16. září 2018 od 19 do 21 hod. bude na Zelené hoře Nikodémova noc.

  Kaple Panny Marie Karmelské

  Žehnání nové kaple Panny Marie Karmelské v Sázavě se uskuteční příští neděli 16. září 2018 v 10:00 hod.

  Náboženství na státním gymnáziu

  Od letošního roku se začne vyučovat náboženství také na státním gymnáziu. Vyučovat tam bude otec Blažej Hejtmánek.

  Výuka náboženství

  V pondělí 17. září 2018 začne výuka náboženství na ZŠ. Vyučuje jáhen Štěpán.

  Požehnaný školní rok

  Děti a studenti, přeji Vám požehnaný letošní školní rok. Rozvrh hodin letošní výuky náboženství sledujte na vývěsce.

  Ohlášky snoubenců

  Dne 22. září 2018 chtějí uzavřít ve žďárské bazilice církevní sňatek tito snoubenci: Filip Bureš a Martina Handlová (oba z Herálce). Can 1053 CIC.

  Žehnání nové kaple v Sázavě

  Žehnání nové kaple Panny Marie Karmelské v Sázavě se uskuteční v neděli 16. září 2018 v 10:00 hod.

  Večer chval

  V sobotu 8. září 2018 v 19:30 bude u sv. Prokopa Večer chval.

  Klášterní noc

  Kulturně duchovně vzdělávací program "Klášterní noc" bude příští sobotu 8. září 2018 – podrobný program je na plakátku.

  Návštěva nemocných

  Na první pátek 7. září 2018 budeme navštěvovat naše nemocné.

  Poděkování

  Děkuji všem, kdo připravili víkend pro naše děti.

  Víkend pro děti

  Pozvání pro naše děti na poslední prázdninový víkend: Sraz budeme mít v sobotu 1. září 2018 v 8:45 na autobusové zastávce. Odtud pojedeme auty do Žďáru a v 9:37 vlakem do Sázavy, potom půjdeme pěšky na Zelenou horu. Pro přihlášené bude odvoz do Žďáru i zpět zajištěn (přihlašovat se děti mohou do středy 29. 8.). Sebou si vzít svačinu a pití na celý den. Společná bude až večeře na faře v Herálci, kde budeme pokračovat programem do nedělní mše svaté.

  Diecézní pouť rodin

  Diecézní pouť rodin bude 1. září 2018 – letos úplně s jiným programem – pěší poutníci půjdou z Obyčtova, Slavkovic a Sázavy... Připojte se se svými rodinami k pouti: vychází se v 9:30 z Obyčtova, v 10:00 ze Sázavy a v 10:30 ze Slavkovic.

  Vernisáž květinové výzdoby

  Ve středu 29. srpna 2018 bude v 16 hod na Zelené hoře vernisáž květinové výzdoby. Rozkvetlá Zelená hora – kostel sv. Jana Nepomuckého bude vyzdoben předními českými a slovenskými floristy až do 10. září.

  Víkend pro děti

  Pozvání pro naše děti na poslední prázdninový víkend: v sobotu 1. září 2018 by se děti sešly v 8:45 v Herálci na autobusové zastávce, poté přejedou do Žďáru na vlak do Sázavy. Odtud půjdou krátkou pouť v rámci diecézní pouti rodin a po mši svaté s o. biskupem přejedou do Herálce, kde bude pokračovat program do neděle – s přespáním na faře. Přihlašujte se Zdenče nebo Lucce do středy 29. srpna 2018.

  Diecézní pouť rodin

  Diecézní pouť rodin bude 1. září 2018 – letos úplně s jiným programem – pěší poutníci půjdou z Obyčtova, Slavkovic a Sázavy...

  Mše svatá s Otcem Tomášem Fránkem

  V úterý 21. srpna 2018 s Vámi bude slavit mši svatou P. Tomáš Fránek.

  Vernisáž květinové výzdoby

  Ve středu 29. srpna 2018 bude v 16 hod na Zelené hoře vernisáž květinové výzdoby. Rozkvetlá Zelená hora – kostel sv. Jana Nepomuckého bude vyzdoben předními českými a slovenskými floristy až do 10. září 2018.

  Nikodémova noc

  Nikodémova noc je na Zelené hoře ve čtvrtek 16. července 2018 od 20 do 22 hod.

  Setkání poutníků

  Ve středu 15. srpna 2018 po mši svaté bude setkání všech přihlášených poutníků na letošní farní pouť do Jiřetína pod Jedlovou.

  Žehnání květin a bylin

  Ve středu 15. srpna 2018 – v den slavnosti NPM – bude žehnání květin a bylin.

  Vyprávění pana restaurátora Dalibora Michka

  V neděli 12. srpna 2018 zveme na program – v 15 hod. bude v bazilice vyprávění pana restaurátora Dalibora Michka o klášterních varhanách. Potom přejdeme na dolní hřbitůvek, kde požehnáme zrestaurované barokní sochy z mostu, které budou na krchůvku trvale umístěny.

  Pouť v bazilice NPM

  V neděli 12. srpna 2018 bude hlavní pouť v bazilice NPM: mši svatou v 9:00 bude s námi slavit P. Josef Novotný. Pěší poutníci budou odcházet z Herálce v 5:10 hod od našeho kostela.

  Práce pro mládež

  Tento týden od pondělí 5. srpna 2018 budeme mít ve Žďáře na faře pracovní program pro mládež. Budeme rádi, když se připojí i mládež z Herálce. Zveme naši mládež- již od 12. let - na pracovní program od pondělí do pátku za symbolickou odměnu, vždy od 9 do 13 hod. Program bude končit společným obědem.

  Poutní mše svatá na Křižánkách

  V neděli 5. srpna 2018 je poutní mše svatá na Křižánkách v kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů v 11:00 hod.

  Společenství Modlitby matek

  V pondělí 30. července 208 bude společenství Modlitby matek v 18 hod na faře.

  Poutní mše svatá na Cikháji

  V neděli 29. července 2018 odpoledne bude poutní mše svatá ke cti sv. Anny na Cikháji. V 15:00 v sále obecního úřadu.

  Křest malé Terezky Teplé

  V neděli 29. července 2018 po mši svaté bude křest malé Terezky Teplé.

  Mše svatá s Otcem Tomášem Maradou

  V neděli 29. července 2018 s Vámi bude slavit nedělní mši sv. právě novokněz P. Tomáš Marada.

  Oprava kostela na Křižánkách

  V uplynulých dnech se podařilo vyměnit celou střešní krytinu na filiálním kostele na Křižánkách a díky dotaci se bude opravovat také kamenný sokl kostela.

  Expedice do Toskánska

  V úterý 17. července 2018 bude mše sv. již ráno v 8:00, protože odpoledne odjíždíme na XX. expedici do Toskánska.

  Poděkování

  Děkuji Vám za Váš dar pro dárek otci Tomášovi a také za to, že jste se zapojili do příprav děkovné mše svaté.

  Charismatická konference

  Charismatická konference bude v Brně – od středy 11. do neděle 15. července 2018.

  Farní chaloupka

  Děti, farní chaloupka – od čtvrtka 5. července do neděle 8. července 2018 na naší faře.

  Petici na podporu manželství

  Na stolku v kostele je petici na podporu manželství: je v ní žádost aby zákonodárci přijali ústavní zákon, kterým by bylo stanoveno, že "Manželství, rodina a mateřství jsou pod zvláštní ochranou zákonů a že je manželství trvalý svazek muže a ženy".

  Mše svatá Otce Tomáše

  V něděli 8. července 2018 po mši svaté (tu bude sloužit P. Tomáš) bude malá oslava a poděkování Tomášovi na rajském dvoře... Přijede cimbálová muzika... Mše svatá zde v Herálci bude v sobotu 7. července 2018 večer v 18:00.

  Porada

  V pondělí 2. července 2018 po mši v Zr. bude krátká porada ohledně děkovné mše svaté – kdo by nám chtěl pomoci, prosím aby přišel...

  Poděkování

  Děkuji Vám za dary při sbírce na bohoslovce a dar pro novokněze Tomáše – vybralo se 10.000,-Kč. Tato sbírka pokračuje i dnes.

  Společenství Modlitby matek

  O posledním červnovém víkendu bude v Klášteře modlitební triduum společenství Modlitby matek – program je na plakátku.

  Kněžská rekolekce

  Ve čtvrtek 28. června 2018 je kněžská rekolekce v Novém Městě na Mor. Mše svatá bude v 8:30.

  Otevřený Dolní hřbitov

  Od 1. července bude opět po celou dobu prázdnin otevřený pro veřejnost Dolní hřbitov – každou sobotu a neděli tam bude průvodce. Vstup je volný.

  Společenství

  Společenství mužů – Svatojánské bratrstvo – se sejde ve středu 27. června 2018 v 18:30.

  Poděkování

  V neděli 24. června 2018 byla sbírka na bohoslovce a na dar pro našeho Tomáše. Sbírka bude na oba účely pokračovat i příští neděli... Děkuji Vám.

  Nový jáhen

  K nám byl přidělen jako nový jáhen včera vysvěcený br. Štěpán Trčka ze Slavonic a příští neděli jej slavnostně přivítáme.

  Primiční mšee svatá

  V neděli 24. června 2018 odpoledne ve 15:00 bude slavit ve farním kostele v Hodoníně primiční mši svatou novokněz P. Tomáš Marada.

  Primice

  Pozvání na primici jáhna Tomáše: 24. června 2018 v Hodoníně a 8. července 2018 v bazilice.

  Sbírka na bratra Tomáše

  V neděli 24. června 2018 bude sbírka na primiční dar pro bratra Tomáše – děkuji Vám za Vaše dary. Pokud zde nebudete, nebo nechcete dávat dar do sbírky ale osobně, můžete během těchto 14 dnů – až do neděle 1.7.

  Jáhenské a kněžské svěcení

  Jáhenské a kněžské svěcení bude v sobotu 23. června 2018 v 9:00 v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně. Primice Tomáše Marady bude v Hodoníně v neděli 24. června 2018 v 15:00 hod.

  Farní rada

  Setkání členů bude ve čtvrtek PFR 21. června 2018 po mši svaté.

  Poděkování

  Bratrovi Jiřímu, bohoslovci 3. ročníku děkuji za pomoc v tomto týdnu a přeji mu požehnané prázdniny.

  Přednáška a setkání s paní Věrou Sosnarovou

  V neděli 17. června 2018 v 17 hod. bude přednáška a setkání s paní Věrou Sosnarovou, již zřejmě jedinou českou ženou, která přežila mnoho let v sovětském Gulagu. Dnes jí je 84 let.

  Duchovní cvičení

  V sobotu 16. června 2018 začaly na Velehradě duchovní cvičení budoucí jáhni a budoucí novokněží. Pamatujte na ně v modlitbě.

  Nikodémova noc

  V sobotu 16. června 2018 bude na Zelené hoře Nikodémova noc od 20 do 22 hod. adorace a příležitost ke sv. zpovědi.

  Jáhen Tomáš

  V sobotu 16. června 2016 nastupuje br. jáhen Tomáš na duchovní cvičení na Velehrad, kde bude s ostatními až do kněžského svěcení v sobotu 23. června 2018.

  Nový Jeruzalém

  Ve středu 13. června 2018 bude u sv. Prokopa v 18:00 poutní mše svatá – Nový Jeruzalém – hlavní celebrant bude Prof. Petr Piťha.

  Pouť ve Stržanově

  V neděli 10. června 2018o dpoledne bude pouť ve Stržanově. Mše svatá u kaple sv. Antonína bude v 15 hod.

  Svatá zpověď prvokomunikantů

  První svatá zpověď prvokomunikantů bude ve čtvrtek 7. června 2018. Od 16:45 nácvik liturgie a od 17 hod. svatá zpověď. Přijít mohou také rodiče, kmotři a starší sourozenci.

  Mše svatá v bazilice

  V pondělí 4. června 2018 s námi bude v bazilice slavit mši svatou P. Pavel Kafka, biskupský delegát pro materiální zajištění diecéze. Potom s ním bude setkání v křížové chodbě. Řeč bude o jeho vizi, jak si diecéze povede ekonomicky v době úplné odluky církve od státu...

  Herálecká pouť

  V neděli 3. června 2018 oslavíme slavnost Těla a Krve Páně – je to i hlavní herálecká pouť. Po mši svaté vyjde krátký průvod Božího Těla ven k hlavnímu kříži. Zvu také děti, hlavně děvčata aby nás doprovázely jako družičky s květinami.

  Poděkování

  Děkujeme všem pořadatelům Noci kostelů a všem, kdo jakkoliv pomohli.

  Svatojánské bratrstvo

  Ve středu 30. května 2018 od 18:30 bude společenství mužů – Svatojánské bratrstvo.

  Modlitba se společenstvím pravoslavných křesťanů

  V pondělí 28. května 2018, bude ve Žďáře n/S v kostele Svaté Trojice modlitba se společenstvím pravoslavných křesťanů u zázračné ikony myrotvorné. Začátek modlitby je v 19 hod.

  Poděkování za sbírku

  Děkuji Vám za Vaše dary minulou neděli při sbírce na potřeby katolické charity. Vybralo se 6.000,- Kč.

  Setkání prvokomunikantů

  >V neděli 20. května 2018 v 17 hod se setkáme s prvokomunikanty a jejich rodiči a sourozenci v Klášteře k malé oslavě prvního svatého přijímání – zveme také naše herálecké prvokomunikanty.

  Noc kostelů

  V pátek 25. května 2018 bude u nás Noc kostelů – pozvěte své přátele a také lidi, kteří běžně do kostela nechodí: program je pestrý a každý si tam najde něco zajímavého. Děkuji všem organizátorům.

  Program Noci kostelů:

  20:00 Viento Marero koncert klasické hudby v podání Jiřího a Michaely Meca

  21:00 Země ohně a ledu, o výpravě na Island a vypráví P. Vladimír Záleský

  21:40 Radost pro duši - koncert duchovních písní

  22:00 Slovo na dobrou noc jáhen Tomáš Marada

  Sbírka na charitu

  Sbírka z neděle 20. května 2018 je věnována na potřeby charity. Děkuji Vám za Vaše dary.

  Poslední příprava prvokomunikantů

  V neděli 20. května 2018 odpoledne v 15 hod. bude v Klášteře poslední příprava prvokomunikantů. První svaté přijímání bude v Herálci týden po naší pouti – 10. června 2018 a první svatá zpověď bude v sobotu předtím.

  Pastýřský list biskupů

  Společný list biskupů českých a moravských diecézí ke schvalování tzv. Istanbulské úmluvy ke stažení ZDE (pdf). Na poslední straně je také komentář Otce biskupa Vojtěcha.

  Svatodušní Vigilie

  Svatodušní Vigilie bude v Klášteře v rajském dvoře příští sobotu 19. května 2018 ve 20:00.

  Nikodémova noc

  V den svátku - ve středu 16. května 2018 bude na Zelené hoře poutní mše svatá v 17:00 a potom od 20 – 22 hod. bude Nikodémova noc.

  Svatojánská pouť - Program

  Hlavní svatojánská pouť bude celý příští víkend: v pátek v 18:30 přednáška na Zh pana Ing. PhDr. Petra Macka (stejně tak i v sobotu v 15:30). První poutní mši svatou bude mít v sobotu 12.5. P. Tomáš Fránek v 17:00. V 19:30 bude Večer chval. Nedělní bohoslužby dle plakátu ZDE.

  Svátek matek

  Přejeme všem matkám k svátku radost z dobrého života svých rodin a dětí a stálé Boží požehnání.

  Změna úmyslu

  Úmysl, který měl být v úterý 8. května 2018 budu sloužit v bazilice ve středu 9. května 2018: za živé a + členy rodiny Dítětovy a Malivánkovy.

  Krojová pouť

  V úterý 8. května 2018 bude krojová pouť – v 10:00 začátek v bazilice, odtud vyjde průvod na Zelenou horu a v 11:00 bude mše svatá. Slavit ji s námi bude Mons. Stanislav Přibyl, sekretář ČBK. Po mši svaté bude doprovodný program.Více informací ZDE.

  Debata s panem kardinálem Dominikem Dukou

  V neděli 6. větna 2018 ve 14:30 v lidovém domě v Polné debata s panem kardinálem Dominikem Dukou.

  Duchovní obnova s otcem Eliasem Vellou

  Všechny Vás zvu na letošní duchovní obnovu s otcem Eliasem Vellou, která bude po tři dny od 8. do 10. května 2018 v Klášteře. Program začne vždy v 16:30, po modlitbě bude mše svatá a hlavní přednáška. Vykonejte si rovněž svatou zpověď aby to pro nás nebyl jenom poslech zajímavých myšlenek ale příležitost obnovit svůj život. Téma bude velmi krásné – jak nás může inspirovat život Otců pouště.

  Koncert Evy Urbanové

  V sobotu 5. větna 2018 večer v 18:00 v bazilice koncert duchovní hudby operní pěvkyně Evy Urbanové.

  Návštěva nemocných

  Na první pátek 4. května 2018 budeme navštěvovat nemocné.

  Uložení urny

  Po mši svaté v neděli 29. dubna 2018 bude uložení urny – ostatků + pana Doc. Ing. Adolfa Tlustého.

  Kázání kardinála Dominika Duky

  Kázání kardinála Dominika Duky ze soboty 21. dubna 2018 k přenesení ostatků kardinála Josefa Berana ke stažení ZDE (pdf).

  Práce na farní zahradě

  V úterý 24. dubna 2018 prosím o pomoc při úpravě farní zahrady – od 14 do 16 hod.

  Puťák

  Stále je možné se hlásit na puťák, který bude pro mládež od 12. let od 9. do 12. července 2018 – Brdy.

  Koncert Evy Urbanové

  V sobotu 5. května 2018 bude v bazilice koncert Evy Urbanové, jedné z předních českých operních pěvkyň a sopranistek. Lístky prodávají pořadatelé festivalu Pardub. hudební jaro za 400,- Kč. Farníci je mohou koupit se slevou - za 300,- Kč v zákristii.

  Přednáška P. Mgr. Libora Všetuly

  Tlumočím pozvání vedení BiGy na přednášku P. Mgr. Libora Všetuly, SDB - "Rozumět internetovým dětem" – velmi vhodné pro rodiče a vychovatele: co je dobré vědět abychom ve výchově dětí v digitální době obstáli jako rodiče? V úterý 24. dubna 2018 v 19 hod. na BiGy.

  Ostatky kard. Josefa Berana

  Ostatky služebníka Božího kard. Josefa Berana budou uloženy 23. dubna 2018 v kapli sv. Anežky v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

  Poděkování

  Děkuji Vám za Vaše dary při sbírce minulou neděli na podporu křesťanských komunit v zemích Středního východu – vybralo se v Herálco 9.000,- Kč a na Křižánkách 1.000,- Kč.

  Představení prvokomunikantů

  V neděli 22. dubna 2018 při mši svaté představíme letošní prvokomunikanty

  Seminář

  V sobotu 21. dubna 2018 v 18 hod v křížové chodbě bude krátký seminář, který připravily VOŠ a SPŠ Žďár n/S, věnovaný digitalizaci památek s využitím odborného software a virtuální reality.

  Ostatky služebníka Božího kard. Josefa Berana

  V pátek 20. dubna 2018 v 18 hodin budou po celé republice znít zvony - tedy v čase, kdy přistane v Praze letecký speciál s ostatky služebníka Božího kard. Josefa Berana. Tímto znamením chceme připomenout a uctít památku tohoto statečného svědka víry.

  Postní kasička

  Děti, pokud někdo zapomněl postní kasičku, přineste ji tento týden.

  Poděkování

  Děkuji Vám za Vaše dary při dnešní celonárodní sbírce na podporu repatriace migrantů ze zemí Středního východu.

  Ostatky kardinála Josefa Berana

  Předseda České biskupské konference, kardinála Dominika Duky OP, prosí aby se v pátek 20. dubna v 18 hodin, tedy v čase, kdy přistanou v Praze ostatky kardinála Josefa Berana, po dobu cca 5 minut rozezněly ve všech kostelích zvony. Tímto znamením chceme připomenout a uctít památku tohoto statečného svědka víry

  Národní sbírka na podporu repatriace migrantů

  Národní sbírka na podporu repatriace migrantů ze zemí Středního výchovu v neděli 15. dubna 2018 – viz list biskupů.

  Sbírka na Boží hrob a pro křesťany

  Děkuji Vám za Vaše dary při velikonoční sbírce: na Boží hrob a pro křesťany v Sýrii jsme poslali 3.000,- Kč a děkuji za velikonoční sbírku na opravy křížové cesty. Dětem, děkujeme za přinesené postní kasičky pro chudé a nemocné. Pán Vám odplať Vaše dary.

  Setkání prvokomunikantů

  Setkání prvokomunikantů začne v neděli 8. dubna 2018 v 15 hod. v Klášteře - děti se budou nejprve fotit na společné tablo a příprava začne v 15:15.

  Navštěva nemocných

  Na první pátek 6. dubna 2018 budeme navštěvovat nemocné.

  Postní kasičky

  Děti, postní kasičky přineste v obětním průvodu v neděli 8. dubna 2018.

  Poděkování

  Děkuji Vám za Vaše dary při velikonoční sbírce: na Velký pátek a při Vigílii na Boží hrob a dnes na restaurování křížové cesty.

  Mše svatá s emeritním arcibiskupem z USA Mons. John Vlažnym

  V úterý 3. dubna 2018 svatou s námi bude slavit emeritní arcibiskup z USA Mons. John Vlažny, který má české předky

  Otevřené kostely

  V nděli 1. dubna 2018 budou otevřené oba naše kostely – bazilika od 14 do 16 a Zelená hora od 14 do 17 hod. neplatí se žádné vstupné.

  Poděkování

  Děkuji všem kdo připravovali kostel na Velikonoce, děkuji za úklid, výzdobu, hraní a zpívání, ministrování...

  Velikonoce 2018 v kostele sv. Kateřiny v Herálci

  29. března – Zelený čtvrtek – mše na památku Večeře Páně začne v 19 hod. Během ní dle tradice "odlétají zvony do Říma" a kostelem se bude ozývat klapání připomínající přibíjení Ježíše na kříž. K tichému bdění v Getsemanské zahradě bude kostel otevřen do 22 hod.

  30. března – Velký pátek – den umučení Pána Ježíše Krista, den přísného postu. Při obřadech v 15 hod. zazní Pašije podle evangelisty sv. Jana. Do 20 hod. bude kostel otevřen k tiché adoraci u Božího hrobu.

  31. března – Bílá sobota – den modliteb u Božího hrobu, den očekávání. Dopoledne můžete přijít do kostela i s dětmi od 9 – 12 hod. Vigilii Zmrtvýchvstání Páně zahájíme v 18:30 hod. před kostelem vykřesáním ohně. Při velikonoční vigilii se žehná paškál ze včelího vosku – vyslechneme čtení ze Starého Zákona a rozezní se opět slavnostní Aleluja. V době postní se křesťané 40 dní připravují na obnovu svého křestního slibu, která probíhá právě v této posvátné chvíli. Rád bych Vás požádal, vezměte si s sebou na Vigilii z domu nějaký zvoneček, zabezpečte jej aby nezvonil v kapse a při návratu "zvonů z Říma" se můžete připojit všichni ke zvonění!

  1. dubna – Slavnost Zmrtvýchvstání Páně – Boží hod velikonoční – slavnostní mše začne v 11 hod., v jejím závěru budou požehnány pokrmy (beránci, mazance, vajíčka…)

  2. dubna – Pondělí velikonoční – bohoslužba slova v 11 hod. na Křižánkách.

  Obřady budou doprovázet herálecké sbory.

  Sbírka na Velký pátek

  Prefekt Kongregace pro východní církve Leonardo kardinál Sandri požádal naléhavě křesťany o sbírku na Velký pátek – říkalo se jí na „Boží hrob“ ale není určena jen na obnovu svatých míst v Izraeli a Palestině ale také na podporu křesťanských komunit syrských a iráckých křesťanů. Na Velký pátek bude připravena speciální kasička. Děkuji také za dary při sbírce o Velikonocích na opravu křížové cesty.

  Žďárské pašije

  V úterý 27. března 2018 ve 20:00 hod. budou na Libušíně tradiční hrané žďárské pašije. Podpořte toto hlásání evangelia modlitbou i účastí. Proto bude mše svatá v úterý již v 17 hod.

  Letní chaloupka

  Letní chaloupka pro děti od 7 do 12 let bude od 13. do 18. srpna 2018 na Fryšavě.

  Pozvánka na diecézní setkání mládeže

  Otec biskup Vojtěch zve mladé lidi na Diecézní setkání mládeže, které proběhne v sobotu 24. března 2018 v Brně. Začíná v 8:30 v katedrále. Na co se mladí mohou těšit? Kromě krásné atmosféry s mládeží z různých stran diecéze a setkání s oběma našimi biskupy, také na zajímavá témata, např.: Jak se vyznat ve svých myšlenkách?; Misionáři ve Východním Timoru; Jak dozrát do identity muže a ženy?; Žít svůj život naplno. Letos je možné přijet již v pátek večer 23. března 2018 a přespat v Brně. Od 17.30 bude předprogram (mše svatá, křížová cesta, chvály či muzikál).

  Pobožnost křížové cesty

  V neděli 18. března 2018 odpoledne v 17 hod. bude pobožnost křížové cesty.

  Příprava prvokomunikantů

  V neděli 18. března 2018 v 15 hod. – po dětské křížové cestě ve 14:30 v bazilice - bude příprava dětí, prvokomunikantů.

  Pozvánka

  Zvu Vás na poslední z trilogie přednášek: v sobotu 17. března 2018, hostem bude Dr. Kateřina Pařízková, kurátorka sbírkových fondů Národního muzea, téma: Mariánská procesí a poutě v Čechách a na Moravě. Začátek v 18:00.

  Příprava prvokomunikantů

  V neděli 11. března 2018 15 hod. – po dětské křížové cestě ve 14:30 v bazilice - bude příprava dětí, prvokomunikantů.

  Poděkování

  Děkuji všem, kdo připravili program pro naše děti na faře a také za dnešní hezké zpívání při mši svaté.

  Puťák

  Na letošní puťák (pro mladší mládež od 12. let) už je možné se přihlašovat. Termín putovního tábora: od 9. do 12. července 2018 a cílem budou Brdy. Informace ZDE a na vývěsce a přihlášky v zákristii.

  Přednáška

  Zveme Vás na další přednášku v sobotu 10. března 2018 v Klášteře, hostem bude Dr. Pavel Hájek, téma: Česká krajina a baroko. Začátek v 18:00 v křížové chodbě.

  Svědectví z Gulagu

  V neděli 4. března 2018 odpoledne v 16 hod. jste zváni na osobní svědectví paní Věry Sosnarové, ženy, která přežila utrpení komunistického Gulagu. Tato česká žena zavlečená na Sibiř prožila v neuvěřitelně těžkých podmínkách 19 let. Dnes v 16 hod. v kostele v Novém Veselí.

  Víkend na faře

  O víkendu bude program pro děti na naší faře: protože je teď hodně nemocí, bude program zkrácený. Děti, sraz bude na faře za týden v sobotu 3. března 2018 odpoledne v 15 hodin, potom bude krátký výlet a večer program s přespáním na faře do neděle.

  Puťák

  Na letošní puťák (pro mladší mládež od 12. let) se bude přihlašovat od příští neděle. Termín putovního tábora jsme posunuli, kvůli primici jáhna Tomáše, na týden od 9. do 12. července 2018 a cílem budou Brdy.

  Přednáška

  Zveme Vás všechny na první z cyklu letošních přednášek, ve Žďáře v Klášteře – v sobotu 3. března 2018 PhDr. Pavel Jerie, bývalý generální ředitel NPÚ. Téma přednášky: Zelená hora a stavební proměny poutního kostela. Slavné i dramatické chvíle v dějinách Zelené hory. Začátek v 18:00.

  Návštěva nemocných

  Nemocné budeme navštěvovat na první pátek 4. března 2018 celé dopoledne.

  Příprava prvokomunikantů

  V neděli 25. února 2018 v 15:30 bude v Klášteře příprava prvokomunikantů (předtím v 15 hod je tam také křížová cesta.

  Den modlitby a postu za mír ve světě

  Papež František požádal všechny křesťany a byl i pro ně pátek 23. února 2018 dnem modlitby a postu za mír ve světě.

  Osobnost a dílo Jana Blažeje Santiniho Aichla

  V neděli 18. února 2018 bude v KD přednáška s prezentací: Osobnost a dílo Jana Blažeje Santiniho Aichla – přednáší předseda spolku Putování za Santinim pan Stanislav Růžička. Začátek v 17 hod.

  Křížová cesta

  V neděli 18. února 2018 odpoledne v 16:00 hod. bude křížová cesta – povede ji jáhen Tomáš.

  Den modliteb a půstu za mír

  "Stojíme tváří v tvář tragickým konfliktům v různých částech světa, proto vyzývám všechny věřící, aby se zúčastnili zvláštního dne modliteb a půstu za mír, který ustanovuji na pátek 23. února 2018 po první neděli postní," oznámil papež František. Ve své promluvě uvedl, že se budeme modlit především za obyvatele DR Kongo a Jižního Súdánu, kteří dlouhodobě trpí násilnými válečnými konflikty v jejich domovských zemích. Více informací ZDE.

  Svátost nemocných

  V úterý 13. února 2018 při mši svaté budu udělovat svátost nemocných – svatá zpověď...

  Setkání prvokomunikantů

  V neděli 11. února 2018 odpoledne v 16:00 hod. bude setkání prvokomunikantů a jejich rodičů. Příprava je o hodinu později aby to stihly i děti, které jdou na dětský karneval.

  Svátost nemocných

  Společné udělování svátosti nemocných bude při mši svaté v úterý 13. února 2018.

  Večer chval

  V sobotu 10. února 2018 v 19:30 bude u Prokopa Večer chval. Zváni jsou všichni, nejenom mladí – duchovní slovo bude mít Marek Husák, kaplan z Velkého Meziříčí.

  Bohoslovecká praxe

  Příští víkend zde prožije první část bohoslovecké praxe student teologie br. Jiří Dyčka z Blanska.

  Svatoblažejské požehnání

  Svatoblažejské požehnání se bude udělovat příští neděli 4. února 2018 po mši svaté.

  Žehnání hromnic

  V pátek 2. února 2018 v 18.30 hod. bude žehnání hromnic, vezměte si s sebou svíce.

  Nový pomocný biskup

  Tento týden byl jmenován pomocným biskupem pražským Mons. Zdeněk Wasserbauer, rodák z našeho kraje (ze Sázavy).

  Aranžování květin v kostele

  Potřebujeme posílit ještě skupinky našich žen, které aranžují v kostele. V každé skupince jsou asi 2 – 4 ženy, které tvoří výzdobu společně a vyjde na ně řada asi jednou za měsíc... Využijte možnosti zúčastnit se kurzu aranžování květin. V úterý 30. ledna 2018 v křížové chodbě od 16 hod. a zapojte se do výzdoby kostela.

  Nebude mše svatá

  V úterý 30. ledna 2018 mše svatá nebude – místo toho bude v pátek v 18:30 hod.

  Kurz aranžování květin

  Využijte možnosti zúčastnit se kurzu aranžování květin. V úterý 30. ledna 2018 v křížové chodbě od 16 hod.

  Setkání

  V neděli 28. ledna 2018 v 15:00 hod. se poprvé sejdou děti a jejich rodiče na přípravu k prvnímu svatému přijímání. Setkání bude v Klášteře v křížové chodbě.

  2. KOLO PREZIDENTSKÝCH VOLEB

  Milí farníci, výsledky prvního kola prezidentských voleb skýtají sice velkou naději do druhého kola, že pan prof. Jiří Drahoš  zvítězí, přesto mne opravdu zaskočil výsledek voleb v Herálci i ve Žďáře nad Sázavou. Kladu si otázku, co může být ještě důvodem volit Miloše Zemana, po období, které pošpinilo úřad hlavy státu v nebývalé míře? Těm, kdo poctivě sbírají rozumné postřehy pro správná rozhodnutí v druhém kole, nabízím krátký záznam debaty s Pavlem Fischerem. Je to velmi kultivovaný rozhovor s názory, které jsou vyvážené, jasné a slušné. Myslím, že to je dobrá inspirace. Děkuji Vám, že přijdete k volbám a že Vám v tu chvíli nebude chybět Duch svatý.

  P. Vladimír Vojtěch Záleský, farář

  Rozhovor s Pavlem Fischerem

  Změna

  V úterý 23. ledna 2018 mše svatá nebude – místo toho bude již v pondělí 22. ledna 2018 v 18 hod.

  Kurz aranžování

  V úterý 30. ledna 2018 bude v křížové chodbě kurz aranžování – tentokrát zaměřen na využití přírodnin při výzdobě liturgických prostor. Zvu stávající a případně i nové aranžérky, ženy i děvčata. Kurz bude pro naše farníky zdarma a je od 16 do 20 hod. Povedou jej Marie Horáková a Františka Prokešová. Přihlašujte se.

  Příprava na první svaté přijímání

  Koncem ledna 2018 začne příprava na první svaté přijímání. První setkání dětí a jejich rodičů bude v neděli 28. ledna 2018 v 15:00 hod. v Zr.

  Farní pěší pouť

  Od 20. do 24. srpna 2018 se vydáme opět na farní pěší pouť. V Jiřetíně pod Jedlovou máme objednaný nocleh v poutní domě. Mohou jet i rodiče s dětmi. Informace jsou na vývěsce. Již je přihlášeno 11 osob.

  Hlavní farních akce v roce 2018

  Přehled hlavních farních akcí v roce 2018, které jsou naplánované: poutě, první svaté přijímání a pod. si můžete prohlédnout ZDE.

  Nikodémova noc

  Nikodémova noc bude v úterý 16. ledna 2018 na Zelené hoře – od 19 do 21 h.

  Farní pěší pouť

  V srpnu – od 20. do 24. se vydáme opět na farní pěší pouť. V Jiřetíně pod Jedlovou máme objednaný nocleh v poutní domě. Mohou jet i rodiče s dětmi. Informace jsou na vývěsce. Již je přihlášeno 11 osob.

  Křest malého Václava Chyby

  V neděli 7. ledna 2018 po mši svaté bude křest malého Václava Chyby.

  20. expedice mládeže

  Zvu mládež od 15. let na již jubilejní 20. expedici mládeže – opět po stopách sv. Františka z Assisi. Tentokrát z Gubia na La Vernu. Od 17. do 25. července. Cena je pouze 5.000,- Kč a je dotovaná sponzory.

  Pozvánka

  Všechny Vás zvu na přednášku Marka Orka Váchy – v pondělí 8. ledna 2018 v 18:00 na Biskupském gymnáziu v jídelně. Téma: Krajina, zrcadlo duše.

  Tříkrálová sbírka

  Rád bych poprosil děti a mládež, případně rodiče o podporu letošní tříkrálové sbírky.

  Poděkování za sbírku

  Děkuji Vám za Vaše dary při vánoční sbírce na opravy varhan – vybralo se 15.500,- Kč.

  Silvestr

  V neděli 31. prosince 2017 ve 23:00 bude mše svatá na Zelené hoře – na poděkování a prosba o požehnání do nového roku 2018. Potom je venku horký punč a oslava přivítání nového roku s hraním trubačů.

  Slavení Adventu a Vánoc v kostele sv. Kateřiny v Herálci – 2015

  24. 12. – Štědrý den - mše svatá v Herálci v 11 hod.

  24. 12. – "Půlnoční mše" ve filiálním kostele na Křižánkách ve 24:00 hod.

  25. 12. – Hod Boží vánoční – mše svatá v Herálci v 11 hod. Sbírka na opravy kostela, Vánoční divadlo v 17 hod.

  26. 12. – Svátek sv. Štěpána – mše svatá v 11 hod.

  28. 12. – Mše svatá za nenarozené děti a za úctu k životu v 18 hod.

  31. 12. – Svátek Svaté rodiny (sv. Silvestra I.) - mše sv. v 11 hod.

  1. 1. 2018 – Slavnost Matky Boží Panny Marie – Nový rok – mše sv. v 11 hod.

  Vánoční liturgii doprovodí herálecké sbory.

  Vánoční program dětí a koledování

  Na Hod Boží vánoční, v pondělí 25. prosince 2017, bude v našem farním kostele v 17 hod vánoční program dětí a koledování.

  otevřena bazilika i Zelená hora

  Na Hod Boží vánoční, v pondělí 25. prosince 2017, bude otevřena bazilika i Zelená hora od 14 do 16 hod.

  Betlémské světlo bude v bazilice denně až do Hodu Božího.

  Sbírka na opravy kostela na Hod Boží

  V pondělí 25. prosince 2017 na Hod Boží bude sbírka na potřeby oprav našeho kostela. Pán Vám odplať každý Váš dar.

  Půlnoční mše svatá na Křižánkách

  Na Štědrý den 24. prosince 2017 bude tradičně "Půlnoční mše svatá" v bazilice ve 21:00 a na Křižánkách ve 24:00. Na "Půlnoční" do Žďáru pojede zvláštní autobus, který bude odjíždět z Herálce ve 20:10. Je zdarma a kdokoliv toho může využít tam i zpět.

  Předvánoční svatá zpověď

  Předvánoční svatá zpověď bude v neděli 17. prosince 2017 od 13:30 do 16 hod. v bazilice, v pondělí 18. prosince 2017 celý den u sv. Prokopa a u nás v Herálci v sobotu před Štědrým dnem, 23. prosince 2017 - od 13 do 15 hod.

  Přednáška o tvůrci heráleckého Betlému

  V neděli 17. prosince 2017 odpoledne v 16 hod. bude přednáška pana Dr. Dalibora Hobla z Kutné Hory, etnografa kolínského muzea a znalce života a díla známého sochaře a betlémáře Bohumila Beka. Ten je autorem i našeho farního betléma.

  Předvánoční svatá zpověď

  Předvánoční svatá zpověď bude u nás v sobotu před Štědrým dnem, 23. prosince 2017 od 13 do 15 hod.

  Přednáška o tvůrci heráleckého Betlému

  V neděli 17. prosince 2017 bude odpoledne v 16 hod. přednáška s promítáním o životě a díle sochaře a řezbáře Bohumila Beka, autora našeho farního betléma. Jako host přijede pan Dalibor Hobl z Kutné Hory, někdejší etnograf kolínského muzea.

  Program

  Zveme Vás také na dva programy s duchovní hudbou: ve středu 13. prosince 2017 v 19 hod. Slavnost světla na Zelené hoře(první rozsvícení nového osvětlení interiéru) a v sobotu 16. prosince 2017 v 18:00 Ite missa est, oratorium pěveckého sboru Žďáráček s pozvanými hosty.

  Zapalme svíčku

  Modlitební program s tichou vzpomínkou na zemřelé děti: na krátký program jsou zváni všichni, nejen matky těchto dětí. - v bazilice v neděli 10. prosince 2017 v 18:00.

  Křest Amálie Staňkové

  V neděli 10. prosince 2017 po mši svaté bude křest Amálie Staňkové.

  Intence

  Intence mší svatých si můžete zapisovat do připravených lístků.

  Události

  Ve středu 13. prosince 2017 v 19 hod. Slavnost světla a v sobotu 16. prosince 2017 v 18:00 Ite missa est, oratorium Žďáráček.

  Prodej knih

  V neděli 10. prosince 2017 zde bude Josef Novák, prodejce knih s knižní nabídkou.

  Zapalme svíčku

  Modlitební program s tichou vzpomínkou na zemřelé děti: na krátký program jsou zváni všichni, nejen matky těchto dětí. - v bazilice v neděli 10. prosince 2017 v 18:00.

  Koncert sboru Philippine madrigal singers

  Koncert věhlasného filipínského sboru Philippine madrigal singers se uskuteční za podpory Velvyslanectví Filipínské republiky v sobotu 9. prosince 2017 v bazilice v 19 hod.

  Duchovní obnova

  Zvu Vás na adventní farní duchovní obnovu v pátek večer a sobotu ráno – 8. a 9. prosince 2017. Povede ji P. Jiří Damián Škoda OP.

  Mikuláš v klášteře

  Děti, zvu Vás na oslavu sv. Mikuláše do žďárské baziliky, kde je také patronem kostela – ve středu 6. prosince 2017 v 17:15.

  Poděkování za sbírku

  Děkuji Vám za Vaše dary při sbírce na vydání Bible v národních jazycích Tanzánie a Toga a pro sirotčinec, který vede sestra Anatholie - "mama Anna".

  Modlitba na zemřelé děti

  Modlitba a tichá vzpomínka na zemřelé děti bude v bazilice v neděli 10. prosince 2017 v 18:00. Na krátký program - Zapalme svíčku jsou zváni všichni, nejen matky těchto dětí.

  Poděkování za sbírku

  Děkuji Vám za Vaše dary při dnešní sbírce: část věnujeme na vydání Bible v národních jazycích Tanzánie a Toga a část pro sirotčinec v Mbingu, který vede sestra Anatholie - "mama Anna".

  Kněžská rekolekce

  Ve čtvrtek 30. listopadu 2017 je kněžská rekolekce v Novém Městě na Mor. – mše sv. je u sv. Kunhuty v 8:30.

  Křest Anežky Teplé

  V neděli 27. listopadu 2017, po mši svaté, bude křest malé Anežky Teplé.

  Sbírka

  Polovinu sbírky v neděli 27. listopadu 2017 bychom rozdělili jako dar – pro sirotčinec v Tanzánii a pro Českou biblickou společnost, která se podílí na vydání Bible v národních jazycích pro Togo a Tanzánii.

  Přednáška s promítáním sestry Annatholie Mgubike

  V pátek 24. listopadu 2017 po dětské mši svaté v bazilice bude v 18:15 v křížové chodbě přednáška s promítáním sestry Annatholie Mgubike z Tanzánie, která je představenou v sirotčinci. Říkají jí "mama Anna".

  Posvícení

  Slavnost posvícení bude zde v Herálci v neděli 26. listopadu 2017 na slavnost Ježíše Krista Krále. Ten den bude koncert naší dětské scholy v 17:00.

  Křest

  V neděli 19. listopadu 2017 bude po mši svaté křest Kateřiny Sadílkové.

  Návrat poutníků

  Poutníci ze Svaté země by se měli vrátit v sobotu 18. listopadu 2017 v dopoledních hodinách.

  Poděkování

  Otci Milošovi Kabrdovi děkujeme za slavení dnešní mše svaté.

  Večer chval

  V sobotu 11. listopadu 2017 bude u sv. Prokopa v 19:30 opět Večer chval. Host, který přijede bude mít svědectví o svém uzdravení.

  Mše svatá

  Mši svatou v neděli 12. listopadu 2017 bude s Vámi slavit otec Miloš Kabrda.

  Odjezd na farní pouť do Svaté země

  V pátek 10. listopadu 2017 odjíždíme na farní pouť do Svaté země. Autobus bude odjíždět z parkoviště u Tokozu v pátek v 18:00 hod. Mše svatá bude proto o 30 minut dříve – v 16:45.

  Modlitba za naše zemřelé

  Prosím, pamatujte v modlitbě na naše zemřelé – až do 8. listopadu 2017 můžeme získat plnomocné odpustky pro duše v očistci.

  25 let založení Kopingova díla v ČR

  V sobotu 4. listopadu 2017 bude v 10:00 mše svatá v bazilice s panem kardinálem Dominikem Dukou při příležitosti 25 let založení Kopingova díla v ČR.

  Svatá zpověď

  V úterý 31. října 2017 přede mší svatou bude svatá zpověď před Dušičkami – přijede také P. Vít Fatěna z Bobrové.

  Návštěva nemocných

  Na první pátek 3. listopadu 2017 budeme navštěvovat naše nemocné.

  Slavnost Všech svatých a dušičky

  Mše svatá na slavnost Všech svatých bude ve středu 1. listopadu 2017 v 19:00 a na dušičky ve čtvrtek 2. listopadu 2017 také v 19:00 – potom průvod na hřbitov.

  Poděkování za sbírku

  Děkuji Vám za Vaše dary při sbírce na misie, která byla minulou neděli – vybralo se 7.500,- Kč

  Kněžská rekolekce

  Ve čtvrtek 26. října 2017 bude kněžská rekolekce v Novém Městě na Mor. Mše sv. u sv. Kunhuty je 8:30.

  Poděkování za sbírku na misie

  Děkuji Vám za Vaše dary při dnešní sbírce na misie: Pán Vám odplať Vaše dary.

  Misijní jarmark

  V neděli 22. října 2017 po mši svaté bude také misijní jarmark - bude možné si zakoupit drobné výrobky našich dětí na podporu projektů papežského misijního díla.

  Sbírka na misie

  Neděle 22. října 2017 je misijní neděle – sbírka bude věnována na misijní dílo církve. Děkuji Vám předem za Vaše dary.

  Misijní víkend

  Zveme všechny naše děti na Misijní víkend - program bude probíhat na naší herálecké faře (tedy od 20.- 22. října 2017). Začátek bude v pátek v 18 hodin. Ostatní informace jsou na plakátku na nástěnce.

  Posvícení na Křižánkách

  V neděli 15. října 2017 bude na Křižánkách posvícení – mše svatá tam je v 11:00 hod.

  Setkání přihlášených poutníků do Svaté Země

  V neděli 15. října 2017 bude setkání přihlášených poutníků do Svaté Země – sejdeme se v křížové chodbě od 15 do 16 hod. Na tuto pouť se uvolnila tři volná místa.

  Podzimní chaloupka

  Mládež od 12 do 17 let má možnost přihlásit se na podzimní chaloupku, která bude během podzimních prázdnin od 27. do 29. října 2017 na faře na Fryšavě.

  Bachův varhanní podzim

  Ve čtvrtek 12. října 2017 bude na Zelené hoře koncert v rámci festivalu Bachův varhanní podzim: účinkovat bude Cristian Gutierrez z Chile, kytarový virtuoz.

  Pouť v Koclířově

  V sobotu 7. října 2017 bude pouť v Koclířově. Mše svatá v 10:30 s biskupy Čech a Moravy a zasvěcení Panně Marii. Touto poutí končí putování sochy Panny Marie Fatimské.

  Růžencová pouť

  V sobotu 7. října 2017 pojedeme na tradiční růžencovou pouť. Hlavním cílem budou Klokoty u Tábora, kde se právě v těchto dnech podává žádost o povýšení kostela na baziliku minor. Přihlašovat se můžete v zákristii. Pouť bude vhodná i pro školní děti.

  Výuka náboženství

  První hodina bude tento čtvrtek 5. října 2017 v 16 hod na faře s jáhnem Tomášem – školáci od 6. do 9. třídy.

  Prodej koláčů na podporu Charity

  Prodej koláčů na podporu Charity a hospicového hnutí - Ve středu 4. října 2017 osloví Oblastní charita Žďár nad Sázavou obyvatelstvo Žďáru již pátým ročníkem kampaně „Koláč pro hospic“. Stánek s prodejem koláčů bude umístěný u firmy Vesna lahůdky na Horní ulici ve Žďáře nad Sázavou od 9.00 do 14.00 h.

  Svatováclavská pouť

  Svatováclavská pouť ve Světnově bude příští neděli 1. října 2017 ve 14 hod.

  Křest

  V neděli 1. října 2017 po mši svaté bude křest malého Ondřeje Šíra.

  Biřmování

  V neděli 24. září 2017 byli v bazilice biřmováni 4 bratři a sestry z naší farnosti.

  Biřmování

  V neděli 24. září 2017 v 9:00 slavnost biřmování pro farnosti Žďár n/S I + II a Herálec. Mše sv. zde ale bude jak jsme zvyklí – v 11:00 a přijede opět otec Slavomír.

  Svatá zpověď pro biřmovance

  Svatá zpověď pro biřmovance a jejich kmotry bude v pátek 22. září 2017 od 15 do 17 hod. Pokud by někdo v tuto dobu nemohl, může využít zpověď biřmovanců u Prokopa v sobotu od 10 do 12 hod. Všechny biřmovance zveme na nácvik liturgie v pátek od 19:15. v bazilice.

  Návrat z dovolené

  V úterý 19. září 2017 ráno se vrací pan farář Vladimír z dovolené.

  Sbírka a 240. výročí založení brněnské diecéze

  Bratři a sestry, dnes proběhla sbírka do Fondu na podporu kněží a pastorace brněnské diecéze. K tomu nám píše pár slov otec biskup Vojtěch:

  Milé sestry a bratři, v naší diecézi, která letos slaví 240. výročí svého založení vás všechny zvu ke všestranné pomoci na obhospodařování v naší diecézi. Co můžeme udělat pro to, aby vinice diecéze vzkvétala a přinášela užitek? Tím největším je bezesporu věrný život s Ježíšem Kristem, naším Pánem a vše, co z něj vyplývá. Ovšem starost o vinici má i svou hmotnou stránku. Církev u nás není nepředstavitelně bohatá, jak je často představována ve sdělovacích prostředcích. A naše diecéze už vůbec ne. Finanční náhrada od státu nebude stačit na dlouhodobé hmotné zajištění diecéze. Proto jsem založil Fond na podporu kněží a pastorace brněnské diecéze a nyní vás chci vybídnout k jeho podpoře. Mým cílem a prosbou je, abyste se stali trvalou součástí velké rodiny malých dárců. Prosím, pojďte pomáhat v duchovní i hmotné oblasti - Jak? Bližší informace o organizaci fondu, případně přihlášky budou k dispozici po skončení bohoslužby nebo je naleznete na adrese fond.biskupstvi.cz. Váš dar do dnešní sbírky byl první příležitostí do tohoto fondu přispět. Děkuji každému, kdo přijme pozvání i nadále pomáhat. Slíbeným denárem odměny za naši spoluúčast je sám Pán a naše společenství s ním. Ze srdce vám všem žehnám. Váš biskup Vojtěch.

  Poslední příprava biřmovanců

  Biřmovanci nechť mi přinesou po mši svaté vyplněný biřmovací lístek. Poslední přípravu budou mít s br. jáhnem Tomášem v neděli 17. září 2017 odpoledne.

  Sbírka do Fondu na podporu kněží a pastorace brněnské diecéze

  V neděli 17. září 2017 bude sbírka do Fondu na podporu kněží a pastorace brněnské diecéze. Svým darem podpoříte službu kněží a život v naší diecézi.

  Mše svatá

  V neděli 17. září 2017 bude slavit mši svatou otec Slavomír, palotýn.

  Informace

  Pokud Vám vypadne mše sv., přijďte se domluvit na náhradním termínu.

  Adorační den v bazilice

  Ve čtvrtek 14. září 2017 bude Adorační den v bazilice. Proto zde nebude mše svatá.

  Mše svatá

  V úterý 12. září 2017s Vámi bude slavit mši svatou pan kaplan z Havlíčkova Brodu.

  Dovolená

  Od pondělí 11. září 2017 do příštího pondělí bude Otec Vladimír na dovolené.

  Ohlášky snoubenců

  Ohlášky snoubenců: dne 30. září 2017 chtějí uzavřít círk. sňatek v bazilice Kristýna Teplá a Karel Štoll (oba z Herálce). Can 1053.

  Výuka náboženství

  Výuka náboženství bude na ZŠ v pondělí. Hodiny budou podobně jako v minulém školním roce: 1.a 2. třída v 11:15 a 3.– 5. třída ve 12:10. Vyšší ročníky budou mít hodinu na faře ve čtvrtek od 16 hod. Výuka začne od 18. září 2017.

  Pouť v Obyčtově

  Tlumočíme pozvání pana faráře z Obyčtova – příští neděli 10. září 2017 je v Obyčtově "malá pouť" – mše svaté v 7:00 a v 10:00 hod.

  Barokní slavnosti a Klášterní noc

  O víkendu 9. - 10. září 2017 budou probíhat barokní slavnosti a Klášterní noc. Celý program je na vývěsce.

  Setkání biřmovanců

  V neděli 3. září 2017 v 16 hod. bude také setkání biřmovanců. Setkáme se v křížové chodbě. Poslední příprava pak bude za 14 dní v neděli 17. září 2017.

  Pouť v Polničce

  V neděli 3. září 2017 bude pouť v Polničce. Mši svatou u kaple Andělů strážných bude mít otec Miloš Kabrda v 11:00.

  Křest Sofie Křivské

  V neděli 3. září 2017 bude po mši svaté křest Sofie Křivské.

  Setkání biřmovanců

  První poprázdninové setkání biřmovanců bude v neděli 3. září 2017 v 16 hod. Prosím aby přišli i ti starší.

  14. diecézní pouť rodin

  V sobotu 2. září 2017 bude 14. diecézní pouť rodin. Program začne v 9:20 na 1. nádvoří. Mše svatá s otcem biskupem Vojtěchem bude v 10:00 hod. Další pestrý program bude pak až do 15:30.

  Návštěva nemocných

  Na první pátek 1. září 2017 odpoledne budeme navštěvovat naše nemocné.

  Diecézní pouť rodin

  Diecézní pouť rodin bude v sobotu 2. září. Prosím všechny dobrovolníky, mládež i dospělé, muže i ženy, kdo by mohl pomoci jakkoliv s organizací pouti rodin, aby se stavili za mnou nyní po mši svaté. Děkuji.

  Poděkování

  Děkujeme všem vedoucím a pomocníkům, kteří připravili na faře víkendový program pro děti.

  Farní chaloupka

  O víkendu 26. a 27. srpna 2017 bude opět farní chaloupka pro děti z naší farnosti. Všichni jsou srdečně zváni – program připravuje Bětka Laštovicová, Dominika Gregorová a Bětka Teplá. Přihlašovat se můžete u Lucky a nebo Zdenči. Všem pořadatelům a vedoucím děkuji za obětavost.

  Celostátní setkání mládeže končí

  V neděli 20. srpna 2017 končí v Olomouci celostátní setkání mládeže a dnes odpoledne se vydáme na pouť do severních Čech.

  Křty

  Příští sobotu 19. srpna 2017 bude ve 13:00 křest dětí: Emy a Ely Čejkových.

  Diecézní pouť rodin

  14. diecézní pouť rodin bude v Klášteře v sobotu 2. září 2017.

  Pouť

  Sraz pěších poutníků do Severních Čech – v úterý 15. srpna 2017 po mši svaté v Klášteře. Na pouť vyjedeme v neděli 20. srpna 2017 odpoledne a vracíme se ve čtvrtek.

  Nikodémova noc

  Ve středu 16. srpna 2017 bude na Zelené hoře Nikodémova noc – od 20 do 22 hod.

  Celostátní setkání mládeže

  Tento týden začíná v Olomouci celostátní setkání mládeže – provázejte toto setkání a mladou generaci pravidelnou modlitbou.

  Pouť v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Klášteře

  V neděli 13. srpna 2016 bude pouť v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Klášteře. Mše svatá bude v 9:00. Také letos zveme na pouť i pěší poutníky – sraz u našeho farního kostela bude ráno v 5:10. Na zpáteční cestu si domluvte někoho na odvoz nebo využijte autobus, který jede z Kláštera v 10:15.

  Koncert smíšeného sboru Gaudium z Prahy

  V neděli 6. srpna 2017 bude na Zelené hoře koncert smíšeného sboru Gaudium z Prahy. Vstup volný a začátek je v 18 hod.

  Pouť na Křižánkách k Panně Marii

  Pouť na Křižánkách k Panně Marii, pomocnici křesťanů, bude v neděli 6. srpna 2017 – mše svatá bude v 11:00 hod.

  Rozloučení s otcem Tomášem

  P. Tomáš – pozvání na společný večer na rozloučenou: jak ohlašoval pan farář Vladimír před týdnem, chtěl bych Vás také pozvat na společný večer, který bude v sobotu 29. července 2017 v 19 hod na rajském dvoře v Klášteře. V případě nepříznivého počasí bude program v křížové chodbě. Zvu Vás na skleničku vína a drobné občerstvení, které bude pro všechny připraveno. V neděli se sice rozloučíme při mši svaté ale nebude již čas k osobnímu setkání.

  Pouť ke sv. Anně na Cikháji

  Pouť ke sv. Anně na Cikháji bude v neděli 30. července 2017 v 15 hod. Mši svatou budeme slavit v sále obecního úřadu.

  Tábor Jump - vlná místa

  Tábor Jump v Kostelním Vydří pro mládež ve věku 18 až 23 let – uvolnily se dvě místa.

  Informace z expedice

  Otec Vladimír a účastníci expedice se vrátí z Umbrie, dá-li Pán, ve čtvrtek 27. července 2017

  Rozloučení s panem kaplanem otcem Tomášem

  Neformální rozloučení s panem kaplanem otcem Tomášem bude v sobotu 29. července 2017 v 19:00 v rajském dvoře - rozloučení v neděli 30. července 2017 při mši svaté bude již spíše liturgické.

  Křest Kryštofa Pejchy

  V neděli 23. července 2017 po mši svaté bude křest Kryštofa Pejchy.

  Pěší pouť pro farníky

  Pěší pouť pro farníky připravujeme v druhé polovině srpna. Půjde se pěšky ze severních Čech – Šluknovského výběžku k Lužickým Srbům. Trasa je naplánována z Jiřetína pod Jedlovou do Rumburka, Šluknova a do Marienstern a Budyšína... Pojedeme auty v neděli 20. srpna 2017 odpoledne spát budeme na farách v Rumburku a ve Šluknově. Jedna noc bude v klášteře na německé straně v klášteře Marienstern. Pouť bude končit v Budyšíně u Lužických Srbů, návrat v pátek 25. srpna 2017 Je možné se přihlašovat.

  Odjezd na expedici

  V úterý 18. července 2019 odjíždí pan farář Vladimír na 19. diecézní expedici mládeže – letos na poutní výpravu ke sv. Františkovi; půjdou pěšky ze Spoleta do Gubbia. Návrat je naplánován na čtvrtek 27. července 2017 Prosí o modlitbu.

  Nikodémova noc

  V neděli 16. července 2017 je na Zelené hoře Nikodémova noc – od 20 do 22 hod.

  Koncert křesťanské skupiny Good work

  V neděli 16. července 2017 v 19:00 hod. bude ve Žďáře v kostele sv. Prokopa koncert křesťanské skupiny Good work, bývalé Paprsky. Tlumočíme pozvání pana faráře Blažeje.

  Informace

  Dnes jsme přivítali našeho nového bratra jáhna Mgr. Tomáše Maradu, rád bych Vám oznámil také další změny v našem děkanství: k 1. srpnu nastupuje jako nový pan farář na Fryšavě náš bývalý jáhen, P. Sylwester Jurczak a do Nového Veselí nastupuje otec Jan Peňáz. S naším panem kaplanem se rozloučíme při farním večeru v sobotu 29. července 2017 a při mši svaté 30.7.

  Kněžská pouť v Kostelním Vydří

  V sobotu 15. července 2017 bude v Kostelním Vydří kněžská pouť k Panně Marii Karmelské.

  Pozvánka

  Zveme na prohlídku Dolního hřbitova každou sobotu a neděli od 10 do 16 hod.

  Nový jáhen

  V neděli 9. července 2017 přivítáme při mši svaté nového jáhna br. Tomáše Maradu. Rozloučení s panem kaplanem Tomášem bude v neděli 30.7. v obou farních kostelích.

  Pozvánka

  Zveme Vás na prohlídku Dolního hřbitova ve Žďáře: každou prázdninovou sobotu a neděli od 10 do 16 hod. Je to unikátní prostor a jedno z prvních děl architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla. Hřbitov, který měl být morový a naštěstí nikdy nebyl.

  Puťák

  V neděli 9. července 2017 odjíždíme na puťák na Kokořínsko s dětmi a mládeží. Návrat je naplánován na čtvrtek 6. července 2017 večer.

  Svatá zpověď pro děti

  Zveme děti aby v tomto týdnu (v úterý nebo ve čtvrtek) přistoupily ke svaté zpovědi na konci školního roku před prázdninami.

  Přihláška

  V neděli 25. června 2017 je poslední možnost přihlásit se na puťák – vydáme se na něj již příští neděli. Odjíždíme vlakem v 11:30, návrat bude o den dříve, tedy ve čtvrtek 6.7. Program je pro děti a mládež od 11. let.

  Kněžské a jáhenské svěcení

  V sobotu 24. června 2017 bylo kněžské svěcení jediného novokněze a také 3 nových jáhnů pro naši diecézi. Jeden z nich byl ustanoven do naší farnosti. Jmenuje se Tomáš Marada a pochází z Hodonína. Pan kaplan otec Tomáš Fránek bude ustanoven na své první samostatné místo - farnost Bučovice.

  Poděkování

  Děkuji Lucii, Zdenče a těm, kdo jim pomáhaly za organizaci víkendového programu pro děti na faře.

  Přednáška Taťány Blažkové

  Srdečně Vás zveme na přednášku Taťány Blažkové, koordinátorky diecézní pastorace manželů: Cesta k dobrým vztahům. V neděli 18. června 2017 v 17 hod. v křížové chodbě.

  Pouť ke kapli sv. Antonína ve Stržanově

  V neděli 18. června 2017 je pouť ke kapli sv. Antonína ve Stržanově. Mši svatou tam budeme mít v 15 hod.

  Přihláška na tábor

  Starší školáci a mládež se mohou přihlašovat na putovní tábor. V zákristii jsou informace i přihlášky – puťák bude od 3. do 7.7. Stále je možné se hlásit na expedici.

  Koncert akademického sboru a orchestru

  V pondělí 19. června bude na Zelené hoře koncert akademického sboru a orchestru z univerzity z Malmö ze Švédska. Vstup je zdarma a dobrovolné vstupné bude na opravu varhan v bazilice. Začátek v 18 hod.

  Setkání všech biřmovanců

  V sobotu 24. června 2017 bude poslední předprázdninové setkání všech biřmovanců – v 18 hod v křížové chodbě.

  Farní chaloupka

  Víkend za týden mohou naše děti prožít opět společně na faře. Na chaloupku se mohou přihlašovat u Lucie nebo Zdenči. Zahájíme dětskou mší svatou.

  Herálecká pouť

  V neděli 18. června 2017 bude herálecká pouť.

  Poděkování

  Děkuji všem pořadatelům za organizaci letošní Noci kostelů.

  Foto

  Pokud si prvokomunikanti ještě nevyzvedli CD s fotkami, je v zákristii.

  Přihláška na tábor

  Starší školáci a mládež se mohou přihlašovat na putovní tábor. V zákristii jsou informace i přihlášky – puťák bude od 3. do 7. července 2017. Stále je možné se hlásit na expedici.

  Přednáška Taťány Blažkové

  Srdečně Vás zveme na přednášku Taťány Blažkové, koordinátorky diecézní pastorace manželů: Cesta k dobrým vztahům. V neděli 18. června 2017 v křížové chodbě od 17 do 19 hod.

  Slavnost Těla a Krve Páně

  Ve čtvrtek 15. června 201 oslavíme slavnost Těla a Krve Páně mší svatou a eucharistickým průvodem. Slavnost Božího Těla začne v 17:00, po mši svaté půjdeme průvodem k oltáři u kříže. Děvčátka mohou jít jako družičky s květinami...

  Poděkování

  Děkuji Vám za Vaše dary při sbírce na charitu – minulou neděli 4. června 2017 se vybralo 9.200,- Kč.

  Setkání biřmovanců

  Biřmovanci se setkají v sobotu 10. června 2017 v 18:00 hod. v Klášteře.

  Noc kostelů v Herálci

  Noc kostelů v Herálci bude v pátek 9. června 2017. Program bude pestrý: ve 20:00 – Korunovaná hvězdami - Taneční choreografie dětí ze žďárské farnosti. Hned potom začne program nazvaný: Osud jménem Ležáky, paní Jarmila Doležalová bude vyprávět o osudu její rodiny. Ve 21:00 začne koncertní program Od Bacha až po Mozarta v podání Smyčcového kvarteta z Bystřice pod Pernštejnem a ve 21:30 spirituály a duchovní písně mužského sboru Vocatus Ecumenicus z Jimramova. Program zakončíme ve 22:00 duchovním slovem. Po celý večer bude před kostelem umístěna výstava o nejznámějších stavbách Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Program ke stažení ZDE.

  Sbírka na potřeby charity

  V neděli 4. června 2017 bude sbírka na potřeby charity.

  Návštěva nemocných

  Na první pátek 2. června 2017 budeme navštěvovat naše nemocné.

  Setkání přihlášených poutníků

  V neděli 4. června 2017 večer v 17:00 bude setkání přihlášených poutníků do Svaté země.

  Křest

  V neděli 28. května 2017 ve 14:30 bude křest malého Filipa Ondřeje Gregora.

  Poslední májová pobožnost

  V neděli 28. května 2017 bude poslední májová pobožnost v 18:00.

  Přednáška pana prof. Jana Sokola

  Rád bych tlumočil pozvání na přednášku pana prof. Jana Sokola ve čtvrtek 25. května v 17:00 v Orlovně na téma Evropské hodnoty a jejich křesťanské kořeny. Prof. PhDr. Jan Sokol, CSc. je český filosof, vysokoškolský pedagog a publicista. Byl poslancem Federálního shromáždění, ministrem školství a děkanem Fakulty humanitních studií UK.

  19. expedice

  Letošní expedice bude od 17. do 27. července 2017 a bude to již 19. výprava. Cílem bude část Itálie – Umbrie... (Spoleto, Foligno, Trevi, Assisi, Gubbio...)

  Celostátním setkání mládeže v Olomouci

  Rád bych povzbudil naši mládež k účasti na celostátním setkání mládeže v Olomouci, které se uskuteční od 15. do 20. srpna 2017. Přihlášení, kteří to stihnou do konce května budou mít zvýhodněný účastnický poplatek - zaplatí za celé setkání dotovanou cenu 950,- Kč (přihlášení do konce června 1.200,- a přihlášení později 1.400,-). A pak ještě jedna informace, díky mnohým ubytovacím kolejím v Olomouci budou k dispozici i postele těm, kdo se včas přihlásí...

  Májová

  V neděli 21. května 2017 bude májová také zde v 18:00.

  První svaté přijímání v Herálci

  V neděli 21. května 2017 bude první svaté přijímání.

  Pouť z Tišnova do Lomnice

  V sobotu 20. května 2017 jedeme s našimi mladšími biřmovanci na pouť z Tišnova do Lomnice. Sraz je na vlakovém nádraží v 8:15.

  Svatá zpověď našich prvokomunikantů

  V pátek 19. května 2017 v 15 hod. začne první svatá zpověď našich prvokomunikantů – přijede také pan kaplan, takže ke svaté zpovědi mohou přistoupit také rodiče, kmotři a starší sourozenci dětí.

  Duchovní obnovu s otcem Eliasem Vellou

  Srdečně Vás zveme na farní duchovní obnovu s otcem Eliasem Vellou od pondělí 15. května do středy 17. května 2017. Program bude začínat každý den v 16:00 – v pondělí a středu v bazilice a v úterý na Zelené hoře. Po úvodní modlitbě bude hlavní promluva, potom mše svatá s potom katecheze s adorací. Téma: dar rozlišování a jak poznávat Boží vůli.

  Májová

  V neděli 14. května 2017 bude májová také zde v 18:00.

  P. Jiří Brtník v Herálci

  V neděli 14. května 2017 hlavní pouť na Zelené hoře – poutní mše svatá tam bude ještě odpoledne ve 14:30 – slavit ji bude náš bývalý jáhen P. Jiří Brtník. Po odpolední mši svaté bude májová pobožnost.

  Duchovní obnova s otcem Eliasem Vellou

  Duchovní obnova s otcem Eliasem Vellou bude od pondělí 15. května do středy 17. května 2017 – vždy od 16 hod. Téma: jak správně rozlišovat a jak poznávat Boží vůli životě.

  Pouť na Zelené hoře

  O víkendu 13. a 14. května 2017 bude svatojánská pouť na Zelené hoře. První poutní mše bude v sobotu 13. května 2017 v 16:30. Potom celou neděli 14. května 2017: v 6:30, 7:30, 9:00, 10:30 a ve 14:30.

  Poslední příprava našich prvokomunikantů

  V úterý 9. května 2017 bude poslední příprava našich prvokomunikantů – první svaté přijímání bude v neděli 21. května 2017.

  Oprava střechy na faře

  Přes nepřízeň počasí se podařilo opravit střechu na staré hospodářské budově na faře. Díky pokrývačům a také Vám za Vaše dary.

  Setkání biřmovanců

  V sobotu 6. května 2017 se v Klášteře sejdou naši biřmovanci – v 18:00.

  Rekolekce v Novém Městě na Moravě

  Ve čtvrtek 27. dubna 2017 bude rekolekce v Novém Městě na Moravě. Mše svatá je tam v 8:30.

  Poděkování za postní kasičky

  Děti, děkuji za Vaše postní kasičky, které jste dnes přinesly. Předám je Charitě.

  Poděkování

  Děkuji Vám za Vaše dary při sbírce minulou neděli na opravy střechy hospodářských budov. Vybralo se 15.000,- Kč.

  Setkání prvokomunikantů

  V úterý 25. dubna 2017 v 17 hod. bude setkání našich prvokomunikantů a jejich rodičů.

  Pouť ve Slavkovicích

  V neděli 23. dubna 2017 je hlavní pouť ve Slavkovicích v kostele Božího milosrdenství.

  Setkání biřmovanců

  Naši biřmovanci se setkají v sobotu 22. dubna 2017 v 18 hodin.

  Základy aranžování chrámových prostor květinami

  Zveme zájemce na kurz Základy aranžování chrámových prostor květinami - ve čtvrtek 20. dubna 2017 v 17 hod v křížové chodbě.

  Poděkování za sbírku

  Děkujeme Vám za Vaše dary při dnešní sbírce na opravy farní stodoly.

  Otevřené kostely

  V neděli 16. dubna 2017 odpoledne budou otevřené oba naše kostely na Zelené hoře i bazilika – od 14 do 17 hodin. Dnes je také Nikodémova noc od 20 do 22 hod.

  Hod Boží a sbírka na potřeby kostela

  V neděli 16. dubna 2017 na Hod Boží v 11:00 hod bude žehnání pokrmů. Na velikonoční neděli bude sbírka na potřeby kostela a na opravy hospodářského stavení na faře. Děkuji Vám za Vaše dary.

  Bílá sobota

  Na Bílou sobotu 15. dubna 2017 dopoledne můžete přijít do kostela od 9 – 12 hod. Vigilie Zmrtvýchvstání Páně začne v 18:30 hod.

  Velký pátek

  Na Velký pátek 14. dubna 2017 budou obřady v hodinu umučení našeho Pána - v 15 hod. Adorace u Božího hrobu bude do 20:00 hod.

  Zelený čtvrtek - Missa Chrismatis

  Na Zelený čtvrtek 13. dubna 2017 Vás zvu také na Missa Chrismatis – v Brně v katedrále (mše svatá s žehnáním svatých olejů a obnovou kněžských slibů). Večer mše sv. na památku Poslední večeře Páně v 19:00 – adorace v Getsemanské zahradě bude až do 22:00 hod.

  Pašije

  Žďárské pašije budou v úterý 11. dubna 2017 na Libušíně ve 20 hod.

  Přesun mše svaté

  Mše svatá bude v úterý 11. dubna 2017 o hodinu dříve v 17:00 hod. kvůli žďárským pašijím, které začnou na Libušíně ve 20 hod.

  Svátost smíření

  Pokud jste nestihli svátost smíření, máte možnost v neděli 9. dubna 2017 odpoledne v bazilice, v pondělí 10. dubna 2017 celý den u sv. Prokopa a nebo zde v Herálci v úterý 11. dubna 2017 od 16:30 do 17 hod.

  Křížová cesta

  V neděli 9. dubna 2017 v 17 hod bude modlitba křížová cesta.

  Květná neděle

  Na liturgii Květné neděle 9. dubna 2017 si prosím připravte ratolesti na požehnání.

  Aranžování květin

  Zveme současné, ale i budoucí aranžérky květin, pokud by se chtěly inspirovat, na kurz Základy aranžování chrámových prostor květinami. Ve čtvrtek 20. dubna 2017 v 17 hod. v křížové chodbě.

  Opravy na faře

  Na faře začaly práce na opravě střechy na hospodářských budovách. Starý eternit bude odstraněn, krovy a dřevěné podbití bude ošetřeno a střecha se opatří novou krytinou.

  Setkání prvokomunikantů

  V úterý 4. dubna 2017 v 17 hod bude na faře setkání prvokomunikantů a jejich rodičů.

  Diecézní setkání mládeže

  Otec biskup Vojtěch zve mladé na Diecézní setkání mládeže v sobotu před Květnou nedělí – 8. dubna od 8:30 do 16 hodin. Bude tam také příležitost ke svaté zpovědi a řada přednášek a pestrý program.

  Křížová cesta

  V neděli 2. dubna 2017 v 17 hod bude modlitba křížová cesta.

  Svátost smíření

  V sobotu 8. dubna 2017 bude dopoledne předvelikonoční svátost smíření.

  Diecézní setkání mládeže

  Otec biskup Vojtěch zve mladé na Diecézní setkání mládeže v sobotu před Květnou nedělí – 8. dubna 2017 od 8:30 do 16 hodin. Bude tam také příležitost ke svaté zpovědi a řada přednášek a pestrý program.

  Setkání biřmovanců

  Biřmovanci se setkají v sobotu 1. dubna 2017 v 18:00 v křížové chodbě, v Klášteře.

  Kněžská rekolekce

  Ve čtvrtek 30. března 2017 je v Novém Městě na Mor. kněžská rekolekce – mše sv. u sv. Kunhuty v 8:30.

  Křížová cesta

  V neděli 26. března 2017 v 17 hod bude modlitba křížová cesta.

  Rekviem za zesnulého kardinála Miloslava Vlka

  Brněnský biskup Vojtěch Cikrle bude v úterý 21. března 2017 v 19.00 hodin sloužit v katedrále sv. Petra a Pavla rekviem za zesnulého kardinála Miloslava Vlka. Pohřeb bude v Praze v katedrále v 11:00. Je možné se zúčastnit – autobus bude odjíždět ze Žďáru v 6:00. Je třeba se ale přihlásit u p. faráře. Parte ke stažení ZDE.

  Změna času

  V neděli 26. března 2017 se bude měnit čas – v noci se posouvá čas o hodinu více a začne letní čas.

  Pěší pouť

  V létě bude také pěší pouť na 4 dny – od 20. do 24. srpna 2017 – ze severních Čech k Lužickým Srbům do Budyšína. Půjdeme přes Jiřetín, Filipov, Rumburk, Šluknov, Marienstern... Denně se bude chodit pěšky 25 km s malým batohem.

  Pouť do Svaté země

  Znovu připomínám, že připravujeme pouť do Svaté země. Máme přihlášených z našich obou farností již 20 farníků. Stále je možné se připojit - pouť do Izraele bude na 8 dní, od 10.11. do 18.11. 2017. Cena je 19.000 Kč.

  Slavnost sv. Josefa

  V úterý 21. března 2017 oslavíme liturgicky slavnost sv. Josefa.

  Setkání prvokomunikantů

  V úterý 21. března 2017 v 16:30 bude setkání prvokomunikantů a jejich rodičů na faře (tedy ne ve čtvrtek ale v úterý) !!

  Křížová cesta

  V neděli 19. března 2017 v 17 hod bude křížová cesta.

  Pouť do Izraele

  Někteří z našich farníků projevili zájem abychom po 8 letech uspořádali opět pouť do Svaté země. Vypadá to, že by šlo uskutečnit tuto pouť do Izraele na 8 dní a to od 10. do 18. listopadu 2017. Cena by se pohybovala kolem 19.000 Kč. Informace jsou na vývěsce. Slovenská CK Awer tour je velmi solidní, cenově asi nejlepší a má vynikající průvodce. Můžete mi prosím sdělit, kdo by měl o tuto pouť zájem?

  Zlatá jeřabina

  Pokud byste nás chtěli podpořit v anketě Zlatá jeřabina, prosím o Váš hlas v kategorii nejlépe opravených kulturních památek v roce 2016 – chórové lavice.

  Příprava na biřmování

  V sobotu 18. března 2017 bude v 18:00 v Klášteře příprava na biřmování.

  Poselství baroka

  Také v sobotu 18. března 2017 bude pokračovat cyklus přednášek k letošnímu Roku baroka: přijede Doc. PhDr. Jiří Tomáš Kotalík CSc. a ve 14 hod. přednese přednášku na téma: Poselství baroka.

  Křížová cesta

  V neděli 12. března 2017 v 17 hod bude křížová cesta.

  Malý průvodce postní dobou

  Rozeberte si Malého průvodce postní dobou – vzadu na stolku v kostele.

  Přednáška

  Také v sobotu 11. března 2017bude pokračovat cyklus přednášek k letošnímu Roku baroka: 11. března přijede Prof. Vít Vlnas, ředitel Národní galerie a ve 14 hod. přednese přednášku – "Sv. Jan Nepomucký, český světec baroka".

  Otec Vladímír bude na duchovním cvičení

  Od pondělí 6. března 2017 do pátku 10. března 2017 budu na duchovních cvičení v Litoměřicích. Když vzpomenete v modlitbě, budu rád.

  Poděkování za sbírku

  Děkuji Vám za Vaše dary při dnešní sbírce minulé neděle "Svatopetrský haléř" – vybralo se 4.700,- Kč. Pán Vám odplať Vaše dary.

  Prosba o pomoc - stavba kostela v Brně Líšní

  V Brně Líšni sbírají již řadu let peníze na stavbu kostela – stavět by se mělo začít již letos. Pan farář Pavel Hověz nám poslal prosbu: jak víte shání naše farnost všemožným způsobem finanční prostředky na stavbu nového kostela v Brně-Lesné. V měsíci březnu končí možnost výměny papírových padesátikorun. Dle zpráv z ČNB je jich u lidí roztroušeno ještě za několik stovek milionů korun. Pokud by někdo našel doma tuto bankovku a mohl dát tyto prostředky na stavbu kostela, nechť ji přinese do zákristie. Bankovky od 1. dubna 2017 propadnou ve prospěch státu.

  Přednášky

  V sobotu 4. března 2017 zvu zájemce na první část letošního cyklu přednášek. Zahájí PhDr. Irena Bukačová a Doc. PhDr. Zdeněk Hojda... Začátek ve 13:30.

  Duchovní obnova

  Pan kaplan zve starší školáky a mládež na postní duchovní obnovu v sobotu 4. března 2017 večer v 18:00 na faru.

  Návštěva nemocných

  Na první pátek 3. března 2017 budeme navštěvovat naše nemocné.

  Setkání prvokomunikantů

  Setkání prvokomunikantů bude v úterý 28. února 2017 v 17 hod. na faře

  Setkání zájemců

  V neděli 26. února 2017 18 hod se sejdou ti, kdo mají zájem o průvodcovskou službu – ať už jako brigádníci nebo příležitostně; na Zelené hoře, v bazilice i na krchůvku.

  Poděkování

  Děkuji všem, kdo zorganizovali a připravili víkendový program pro naše děti.

  Svatopetrský haléř

  Děkuji Vám za Vaše dary při dnešní sbírce "Svatopetrský haléř" – je to fond všech bohatších zemí pro papeže a by on mohl pohotově pomáhat postiženým a chudým zemím světa.

  Víkend na faře

  Děti, příští víkend můžete prožít opět na naší herálecké faře – připravuje se další program farní chaloupky. Informace u Lucky a Zdenči.

  Prázdniny - přání

  Dětem a všem kdo mají tento týden od pondělí 20. února 2017 prázdniny přejeme požehnaný a radostný čas.

  Kněžská rekolekce

  Ve čtvrtek 23. února 2017 bude kněžská rekolekce – mši svatou u sv. Kunhuty v Novém Městě na Mor. slavíme v 8:30.

  Setkání biřmovanců

  V neděli 19. února 2017 16 hod. bude na faře v Klášteře setkání biřmovanců – starších a těch, kteří nemohli jet na víkend.

  Poděkování

  Otci Jaroslavovi Čuprovi děkujeme za slavení nedělní mše svaté.

  Biřmovanci pojedou do Prahy

  O víkendu, od 17. do 19. února 2017 - pojedeme s mladšími biřmovanci do Prahy na společný víkend – odjezd je z Kláštera v 16 hod., a menší skupina pojede hned po mši svaté. Návrat je naplánován na neděli do 14 hod.

  Mše svatá se sekretářem otce biskupa P. Jaroslavem Čuprem

  Příští neděli 19. února 2017 s Vámi bude slavit mši svatou sekretář otce biskupa P. Jaroslav Čupr.

  Setkání prvokomunikantů

  V úterý 14. února 2017 v 17 hod. bude setkání prvokomunikantů a jejich rodičů.

  Průvodcovská služba

  Již se nám přihlásilo několik zájemců o průvodcovskou službu. Studenti ale i mladší důchodci, kteří se zajímají o historii se mohou zastavit za P. Vladimírem pro bližší informace o této brigádě.

  Expedice do italské Umbrie

  Již je možné se přihlašovat na expedici do italské Umbrie, kraje sv. Františka z Assisi a sv. Benedikta – od 18. do 27. července 2017. Mládež od 16. let.

  Jarní prázdniny v Osové Bítýšce

  DCM zve děti a mládež od 12 let na jarní prázdniny do Osové Bítýšky. Připraven je pestrý program ve znamení Noemovy archy. Od neděle 19. února 2017 do pátku 24. února 2017. Cena je 800kč. Info na plakátku.

  Nabídka brigády

  Průvodci na ZH a na krchůvku! Mzda od 65 do 80,- Kč za hodinu.

  Svátost pomazání nemocných

  Ve čtvrtek 9. února 2017 při mši svaté se bude udělovat svátost pomazání nemocných.

  Děkanská kontrola

  Ve čtvrtek 9. února 2017 bude děkanská kontrola – vizitace našich farností.

  Společný víkend v Praze

  Od 17. do 19. února 2017 - pojedeme s mladšími biřmovanci do Prahy na společný víkend – informace jsem jim poslal e-mailem, nebo jsou v zákristii k vyzvednutí.

  Výročí Jana Blažeje Santiniho Aichla

  V pátek 3. února 2017 si připomeneme výročí 340 let od narození stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Mše sv. v bazilice bude za Santiniho, jeho rodinu, spolupracovníky a dobrodince chrámů. Po mši svaté krátká přednáška v křížové chodbě. Seznámení s osobností Santiniho a jeho dílem na Žďársku (Stanislav Růžička).

  Svatoblažejské požehnání

  V pátek 3. února 2017 se bude udělovat Svatoblažejské požehnání v 18:00 hod.

  Hromnice

  Ve čtvrtek 2. února 2017 při mši svaté v 18:00 hod. bude požehnání svící – "hromnic", připravte si je předem a vezměte s sebou na mši svatou.

  První pátek

  Na první pátek 3. února 2017 budeme navštěvovat naše nemocné.

  Výročí diecéze 240 let

  Slovo otce biskupa – výročí diecéze 240 let – výstava fotografií.

  Příprava prvokomunikantů

  První setkání prvokomunikantů a jejich rodičů bude již tento týden, v úterý v 17 hod. na faře. Informace pro rodiče prvokomunikantů ZDE.

  Setkání biřmovanců

  V sobotu 28. ledna 2017 v 18 hod. bude setkání biřmovanců – v křížové chodbě v Klášteře.

  Modlitební triduum

  Tlumočím pozvání pro všechny matky – společenství Modlitby matek ve Žďáře pořádá jako každý rok Modlitební triduum. Program v pátek, sobotu i v neděli začíná vždy v 16 hod – viz plakátek na vývěsce.

  Začátek přípravy na první svaté přijímání

  Začne příprava na první svaté přijímání: první setkání našich prvokomunikantů a jejich rodičů bude v úterý 24. ledna 2017 v 17 hod. na faře.

  Mše svatá

  V úterý 17. ledna 2017 mše svatá nebude.

  Pohřeb

  Ve čtvrtek 12. ledna 2017 bude na Křižánkách ve 14 hod. pohřeb + pana Miroslava Proseckého.

  Novoroční růženec

  V neděli 1. ledna 2017 odpoledne v 15 hod bude na Zelené hoře novoroční růženec a potom otevřeno do 16 hod.

  Poděkování

  Děkuji také všem tříkrálovým koledníkům, kteří ve vánočním týdnu již obcházeli celou obec.

  Sbírka na potřeby oprav v naší farnosti

  Děkuji Vám za Vaše dary při vánoční sbírce na potřeby oprav v naší farnosti. Vybralo se 13.550,- Kč.